شرایط دریافت دسته چک | شرایط و مدارک دریافت دسته چک

3 اسفند 1401
0 دیدگاه
شرایط دریافت دسته چک از بانک

با راه اندازی سامانه صیاد و صدور چک‌های صیادی،‌ امنیت معاملات بسیار بالا رفته است. هر شخص حقیقی یا حقوقی که شرایط لازم برای دریافت دسته چک را داشته باشد، با مراجعه به یکی از شعب بانک مورد نظر خود می‌تواند نسبت به دریافت دسته چک اقدام کنند.

تا چند سال پیش به خاطر وجود چک‌های عادی و غیر قابل پیگیری، برخی افراد از دریافت چک در انجام معاملات خودداری می‌کردند. اما امروزه با فراهم شدن بستری برای اعتبارسنجی صاحبان دسته چک و پیگیری صحت چک دریافتی،‌ در بسیاری از معاملات از چک صیادی استفاده می‌شود.

چک‌های صیادی اگر در سامانه صیاد هم به درستی ثبت شده باشند، فرقی با پول نقد ندارند؛ چرا که در زمان موعد چک می‌توانید بدون کمترین مشکلی در بانک نسبت به وصول آن اقدام کنید. اما اگر چک صیادی دریافتی در سامانه صیاد ثبت نشده باشد، فرقی با کاغذ باطله نخواهد داشت.

اما شاید برای شما هم سؤال باشد که برای دریافت چک صیادی نیاز به ارائه چه مدارکی است و چه مراحلی را باید طی کنیم؟ برای پاسخ به این سؤال و دیگر سؤالات کاربران در خصوص چک بانکی، این مقاله از مجله گیلیم را تا انتها مطالعه کنید.

نحوه دریافت دسته چک
چگونگی دریافت دسته چک صیادی

یکی از ایمن‌ترین و بهترین نوع چک برای معامله، چک صیادی است. چک صیادی از ابتدای سال ۱۴۰۰ به سیستم بانکی اضافه شد. چک‌های صیادی به رنگ بنفش هستند که روی هر برگ چک آن شناسه یکتا ۱۶ رقمی نوشته شده است. با استفاده از چک‌های جدید، دیگر نگران چک‌های جعلی و کلاه‌برداری نخواهید بود.

چرا که چک‌های صیادی باید در سامانه صیاد به نام و با کد ملی شخص دریافت کننده ثبت شوند؛ به همین خاطر اگر دسته چک یا چک‌های صادر شده شما مفقود شوند،‌ هیچ کسی به جز شخص دریافت کننده چک نمی‌تواند آن را وصول کند. همچنین، برگ‌های سفید یا امضا شده دسته چک شما در صورت عدم ثبت در سامانه صیاد کارایی نخواهند داشت.

مراحل دریافت دسته چک

فرقی نمی‌کند که از چه بانکی می‌خواهید دسته چک بگیرید؛ اولین قدم برای دریافت دسته چک صیادی، افتتاح حساب جاری در بانک مورد نظرتان است. حال حساب شما می‌توانید به نام شخص حقیقی باشد یا حقوقی. پس از آن باید نگاهی به شرایط بانک مورد نظر برای صدور دسته چک بی‌اندازید.

در اکثر بانک‌ها برای دریافت دسته چک صیادی باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. داشتن حساب جاری
  2. به همراه داشتن فردی خوش حساب در همان بانک به عنوان معرف
  3. نوشتن متنی مبنی بر درخواست دریافت دسته چک به رئیس شعبه (ارائه درخواست صدور چک به صورت حضوری یا ثبت در اپلیکیشن بانکی)
  4. ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت دسته چک
  5. انتظار برای استعلام سوابق بانکی شخص درخواست دهنده
  6. تحویل چک بانکی صیادی از بانک و شعبه مورد نظر
مراحل دریافت دسته چک صیادی
مراحل دریافت دسته چک صیادی

مدارک مورد نیاز برای دریافت دسته چک

شرایط دریافت دسته چک بانک

پس از بررسی شرایط متقاضی دریافت چک صیادی از سوی بانک، در صورت استعلام سفید بودن وضعیت متقاضی، اقدامات لازم جهت صدور چک صورت می‌گیرد. اما اگر متقاضی دارای سوابق چک برگشتی باشد، باید نسبت به رفع سوء اثر آن اقدام کند.

نکته: مدارک و شرایط مورد نیاز برای دریافت دسته چک می‌تواند با توجه به بانک متغیر باشد.

مراجعه به بانک برای دریافت دسته چک
درخواسن چک از بانک مورد نظر

نحوه دریافت دسته چک

پس از اینکه بانک با شرایط شما برای صدور دسته چک موافقت کند، دعوت‌نامه‌ای از سوی بانک برای شما ارسال می‌شود. این دعوت‌نامه یا به صورت ایمیل یا به صورت پیامکی به متقاضی فرستاده می‌شود. سپس برای اولین بار دسته چک ۱۰ برگ برای شما صادر می‌شود. البته اگر گردش حساب شما بالا باشد،‌ بنا به صلاحدید رئیس شعبه بانک می‌توانند دسته چک 25 برگی هم برایتان صادر کنند.

نمونه درخواست نامه صدور دسته چک

برای نگارش درخواست صدور دسته چک به رئیس شعبه می‌توانید از این متن استفاده کنید:

ریاست محترم بانک ……………… شعبه ……..

با سلام و احترام؛

اینجانب …………………….. فرزند ………… به شماره ملی ………………. و شماره شناسنامه ………….. صادره از ………. و دارنده حساب جاری ………………………….. درخواست دریافت دسته چک صیاد از شعبه شما دارم.

لذا خواهشمندم با تقاضای بنده موافقت نموده و دستور فرمایید تا اقدامات لازم در خصوص صدور دسته چک صادر گردد.

با تشکر

استعلام وضعیت چک

زمانی که ثمن معامله را با چک دریافت می‌کنید، باید مطمئن شوید که چک صیادی داخل سامانه صیاد ثبت شده باشد. همچنین، بررسی کنید که آیا صادرکننده چک فرد خوش حسابی است یا دارای سابقه چک برگشتی هم بوده؟! برای این کار می‌توانید از طریق سامانه آنلاین، اینترنت بانک و ارسال پیامک استعلام بگیرید. 

ویژگی‌های دسته چک صیادی

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد انواع چک، نحوه پر کردن چک بانکی و ثبت چک در سامانه صیاد اطلاع داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب “چک چیست؟” مجله گیلیم را مطالعه کنید.

لیست بانک‌های دولتی و خصوصی برای چک
اخذ چک از بانک‌های دولتی و خصوصی

سؤالات متداول

بعد از تمام شدن برگ‌های دسته چک، باید درخواست دسته چک جدید را به مدیر شعبه تحویل دهید. در صورتی که بیش از 80٪ برگه‌های دسته چک قبلی خود را بدون مشکل و تأخیر پاس کرده باشید، بانک دسته چک جدیدی به شما می‌دهد.

طبق قوانین بانکی کشور، دسته چک شما در بار اول تا سوم به صورت 10 برگی صادر می‌شود. در صورت خوش حساب بودن شما، در دفعات بعدی دسته چک ۲۵ تا ۵۰ عددی برای شما صادر می‌شود.

برای آنکه چک صادر شده توسط صاحب دسته چک قابل وصول باشد، صادر کننده چک باید اطلاعات آن را در سامانه‌ای به نام سامانه صیاد ثبت کند. اطلاعاتی مثل شماره چک، مبلغ چک، کد ملی و نام دریافت کننده چک، تاریخ چک و … . در غیر این صورت دریافت کننده چک نمی‌تواند تحت هیچ شرایطی چک دریافتی را وصول کند.

راحت‌ترین بانک برای گرفتن دسته چک، آن بانکی است که مدت زمان طولانی در آن حساب دارید و گردش حساب بالایی دارد.

شرایط و مدارک دریافت چک
همه چیز در مورد چک‌های صیادی

در پایان ...

یکی از راه‌های آسان و مطمئن برای انجام معامله و جابجایی پول، چک‌های بانکی هستند. هر شخصی که شرایط لازم برای دریافت دسته چک را داشته باشد، می‌تواند به راحتی از هر بانکی دسته چک بانکی دریافت کند. شرایطی مثل گردش حساب مجاز، داشتن معرف، مدارک شغلی و … . 

ارسال دیدگاه