معرفی جاهای دیدنی تنکابن | 24 جاذبه گردشگری تنکابن (شهسوار سابق)

19 اسفند 1401
0 دیدگاه
معرفی جاذبه‌های گردشگری تنکابن

استان مازندران به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری گوناگون اعم از رودخانه، جنگل و ساحل دریای خزر به یکی از بهترین نقاط ایران برای گذراندن تعطیلات تبدیل شده است. تنکابن یکی از مشهورترین شهرهای استان مازندران بوده که به دلیل وجود جاذبه های گردشگری متنوع هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند. 

این شهر به دریای خزر، شهرستان‌های رامسر، کلاردشت، عباس آباد، رشته کوه های البرز، شهرستان طالقان و منطقه‌ی الموت از جهات جغرافیایی گوناگون متصل می‌شود.

پیشینه تنکابن: تنکابن تا اواخر حکومت قاجار به شهرستان شهسوار نیز معروف بوده و در حال حاضر یکی از زیباترین شهرهای استان مازندران محسوب می‌شود که خود جاذبه‌های گردشگری گوناگونی دارد. قدمت این شهر به زمان هخامنشیان باز میگردد بنابراین شهری غنی از تاریخ و فرهنگ می‌باشد. 

بومیان تنکابن اغلب از طریق کاشت برنج، گندم، مرکبات ، دامداری و صنایع دستی کسب درآمد می‌کنند. گویش مردم تنکابن، (مازندرانی، تنکابنی و گیلکی) بوده و هم چنین تنکابن متشکل از دهستان‌هایی با نام های دو هزار، سه هزار، میاندامان، بلده، بلده شرقی، کترا، تمشکل، گلیجان و میر شمس‌الدین می‌باشد.

تنکابن، مشهورترین شهر استان مازندران
تنکابن، مشهورترین شهر استان مازندران

1. جنگل دوهزار و سه هزار

اگر به شمال کشور و تنکابن سفر کرده باشید، قطعاً نام جنگل دو هزار و جنگل سه هزار را شنیده‌اید. بسیاری از افراد معتقدند که علت نام گذاری این جنگل، فاصله ی سه و دو هزار متری از دریا می‌باشد. برخی دیگر نیز بر این باورند که نام این جنگل دو هراز و سه هراز (هراز به معنای رود) بوده که علت آن وجود سه رود به نام های شلف رود، میانرود و گرما رود است و در گذر زمان این نام دستخوش تغییر شده است.

این جنگل زیستگاه بسیاری از حیوانات نظیر گراز، پلنگ ایرانی و خرس نیز می‌باشد. به منظور دسترسی به این جنگل‌ها لازم است به منطقه‌ی خرم آباد واقع در جنوب تنکابن سفر کنید و به جاده‌ی دو هزار برسید در طول این مسیر شما شاهد زیبایی بی حد و مرز طبیعت خواهید بود. در ادامه‌ی جاده‌ دوهزار، به جاده‌ی سه هزار نیز خواهید رسید. 

پیاده روی در این فضا می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. وجود مه در فصل بارندگی باعث شده تا بسیاری از افراد این فصل را برای سر زدن به این جنگل انتخاب کنند. گردشگران ساعات طولانی در این جنگل پیاده روی می‌کنند از این روی همراه داشتن تجهیزات مناسب الزامی است.

آدرس
استان مازندران، شهرستان تنکابن، جاده جنگلی دو هزار
جنگل دو هزار، زیباترین جنگل تنکابن
جنگل دو هزار، زیباترین جنگل تنکابن

2. روستای قلعه گردن

وجود روستاهای بکر و طبیعت دست نخورده در اطراف تنکابن باعث شده تا بسیاری از افراد این منطقه را برای سفر گردش انتخاب کنند. پیشینه این روستا به قرن ششم قمری باز می‌گردد؛ از این روی دارای فرهنگی بسیار غنی می‌باشد. جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال 1395، 1381 نفر می‌باشد. 

قلعه تنکا نمادی برای معرفی تنکابن بوده، هم چنین خوب است بدانید که این قلعه در ارتفاعات جنوب روستای زیبای قلعه گردن واقع در دهستان بلده ساخته شده از این روی بر دشت تنکابن و تنگه دو هزار نیز مشرف می‌باشد. قلعه تنکا موقعیت نظامی چشمگیری دارد از این رو بارها تخریب و ساخته شده است.

مساحت این قلعه 350 متر مربع است و در زمان‌های قدیم، دارای یکی از بهترین موقعیت های نظامی بوده به طوری که سربازان می‌توانستند بر تمامی منطقه مسلط باشند. در دوران مشروطه قلعه تنکا پناهگاه میرزا کوچک خان جنگلی و یاران وی بوده و پس از مشروطه بخش عظیمی از این بنا از بین رفت؛ به طوری که امروزه تنها قسمتی از باروهای سنگچین آن که با ملات ساروج استحکام یافته، باقی مانده است. 

به دلیل موقعیت مکانی و قرارگیری این بنا در کوهستان، گذشتگان برای ساخت آن از سنگ‌های تراش نخورده و یا ملات ساروج استفاده می‌کردند.

آدرس
استان مازندران، شهرستان تنکابن، خرم آباد، دهستان بلده
روستای قلعه گردن پناهگاه میرزا کوچک خان جنگلی
روستای قلعه گردن پناهگاه میرزا کوچک خان جنگلی

3. روستای گاوپشته

روستای گاو پشته یکی دیگر از روستاهای تنکابن بوده که در منطقه‌ی خرم آباد قرار دارد. روستای گاو پشته یکی از بکرترین روستاهای شمال کشور محسوب شده و هم چنین طبیعت زیبای این روستا، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. 

کلبه‌های روستایی قدیمی با دیوارهای کاهگلی که هنوز اصالت و زیبایی خود را حفظ کرده‌اند و مردمانی مهربان که مشغول کارهایی چون گلیم بافی، سفال گری، سالی بافی هستند جذابیت این روستا را چند برابر کرده است. مردمان بومی این روستا به فعالیت‌هایی چون کشت برنج و چای و تولید مرکبات نیز مشغول هستند. معماری کلبه‌های این روستا به نوعی است که در برابر رطوبت مقاوم و در فصل تابستان نیز خنک باشد.

آدرس
استان مازندران، تنكابن، ابتدای جاده دوهزار، سه راه لتاك
روستای گاوپشته از جاذبه‌های گردشگری تنکابن
روستای گاوپشته از جاذبه‌های گردشگری تنکابن

4. ساحل تنکابن

شمال کشور به ساحل و دریا مشهور است. آرامش حاکم بر دریا می‌تواند تا حد زیادی افراد را استرس زندگی روزمره دور کند. در ساحل تنکابن می‌توان به فعالیت‌هایی نظیر شن بازی، اسب سواری و شنا کردن پرداخت.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، جمهوری اسلامی، بین گل همیشه بهار و جهانبخش منصوری
ساحل آرامش بخش تنکابن
ساحل آرامش بخش تنکابن

5. خشکه داران

منطقه‌ی گردشگری خشکه داران با بیش از 260 هکتار مساحت واقع در شهرستان نشتارود دارای انواع گونه‌های گیاهی نظیر بلوط، یاس وحشی، شمشاد و گونه های جانوری نظیر گربه وحشی، بوتیمار کوچک، گرگ، خوک و شغال می‌باشد. در حاشیه این مرکز تفریحی نیز یک موزه قرار دارد که در آن حیوانات تاکسیدرمی شده قرار گرفته و توجه بسیاری از محققان را به سوی خود جلب کرده است. این موزه در سال 1362 شمسی ساخته شده است.

آدرس
استان مازندران، کیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس، حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس آباد
منطقه خشکه داران با انواع گونه‌های گیاهی و جانوری
منطقه خشکه داران با انواع گونه‌های گیاهی و جانوری

6. آبشار سنگ بن چشمه

آبشار سنگ بن چشمه در دل طبیعت و کمی بعد از روستای عسل محله و در نزدیکی جنگل سوته چال در تنکابن قرار دارد. به منظور بازدید از این آبشار زیبا باید حدود یک ساعت از روستای عسل محله به سمت آبشار پیاده روی کنید که این پیاده روی خود می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. 

در میان راه شاهد درختان زیبایی نظیر توسکا، راش، بلوط، افرا و پوشش گیاهی فوق العاده غنی خواهید بود. کوهنوردی، صخره نوردی و پیاده روی از جمله تفریحات محبوب در این منطقه محسوب می‌شود؛ بنابراین لازم است قبل از سفر به این منطقه تجهیزاتی نظیر کفش کوهنوردی، کیسه خواب، سوخت و غیره را با خود به همراه داشته باشید.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، جاده دوهزار، روستای عسل محله
آبشار سنگ بن چشمه​ از جاهای دیدنی تنکابن
آبشار سنگ بن چشمه​ از جاذبه های گردشگری تنکابن

7. پل چشمه کیله رنگارنگ

این پل در سال 1309 و در زمان پهلوی اول (رضا خان) به دست مهندسین روس و آلمانی طراحی و ساخته شده است. پل چشمه کیله در زمان‌های قدیم، به پل شهسوار نیز معروف بوده است. طول این پل 112 متر و ارتفاع آن به 5 می رسد و با گذشت سال های طولانی هنوز از استحکام بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. 

معماری و متریال‌های مورد استفاده در این پل به نوعی است که می‌تواند در برابر عظیم‌ترین سیل‌ها و بلایای طبیعی مقاوم باشد. برای بازدید از این پل لازم است به خیابان امام شهر تنکابن سفر کنید.

آدرس
استان مازندران، شهرستان تنکابن، میدان هفت تیر، بلوار امیر کبیر، پل چشمه کیله شهسوار
پل چشمه کیله متعلق به زمان پهلوی
پل چشمه کیله متعلق به زمان پهلوی

8. غار آبی دانیال

گردشگران بسیاری به منظور بازدید از این غار، به روستای دانیال در 5 کیلومتری سلمان شهر سفر می‌کنند. این غار دارای دالان های باریک و پیچ و خم‌های فراوان، و حوضچه‌های متعدد می‌باشد. این غار بعد از غار علیصدر و قوی قلعه جزو بزرگ‌ترین غارهای کشور محسوب می‌شود. 

قدمت این غار به میلیون‌ها سال می‌رسد. سقف و دیوارهای این غار از جنس آهک بوده بر اساس تخمین دانشمندان تشکیل مواد آهکی آویزان از سقف این غار صد سال‌ها زمان برده است. جالب است بدانید که غار دانیال زیستگاه حیواناتی نظیر خفاش و خرچنگ نیز می‌باشد. هوای این فضا خنک می‌باشد از این روی لازم است قبل ورود به غار، تجهیزات مناسب با خود به همراه داشته باشید.

آدرس
استان مازندران، سلمانشهر، روستای دانیال
غار آبی دانیال از بزرگ‌ترین غارهای ایران
غار آبی دانیال از بزرگ‌ترین غارهای ایران

9. مرداب نشتارود

مرداب نشتارود در مرکز شهر نشتارود و در پنج کیلومتری تنکابن قرار دارد. این مرداب محل تخم گزاری ماهیان چون کپور، اردک ماهی، کفال و ماهی سفید می‌باشد. از این روی علاقه‌مندان به ماهی گیری می‌توانند در فصول خاصی از سال برای ماهی گیری به این مرداب مراجعه کنند. در فصل زمستان گردشگران شاهد حضور مرغابی نیز در این مرداب بوده که باعث شده این فضا به یکی از بهترین گزینه‌ها به جهت سفر تبدیل شود.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، 5 کیلومتری شرق تنکابن، شهر نشتارود
مرداب نشتارود در پنج کیلومتری تنکابن
مرداب نشتارود از جاذبه های گردشگری تنکابن

10. منطقه حفاظت شده بلس کوه

بلس کوه بین رودخانه ی دوهزار و سه هزار قرار دارد. این منطقه زیستگاه گونه‌های متعدد حیوانی  نظیر خرگوش، شوکا، گرگ، خرس قهوه ای، تشی، پلنگ، روباه، هدهد، گراز، شغال، دارکوب و غیره می‌باشد. این منطقه در سال 1380 تأسیس شده و مساحتی در حدود 11211 هکتار دارد.

آدرس
استان مازندران، جنوب تنکابن
منطقه حفاظت شده بلس کوه از جاذبه‌های گردشگری تنکابن
منطقه حفاظت شده بلس کوه از جاذبه‌ های گردشگری تنکابن

11. آبگرم فلکده

روستای فلکده واقع در تنکابن و جنگل های دو هزار بوده که به دلیل وجود آبگرم فلکده شهرت یافته است. آبگرم فلکده علاوه بر جاذبه‌ی گردشگری بسیار جذاب، یک منطقه‌ی درمانی نیز محسوب می‌شود. این روستا در فصل تابستان نیز آب و هوای خنکی دارد. از این روی سفر به این روستا در ماه های گرم سال، نیز امکان پذیر است.

چشمه‌ی آبگرم فلکده دارای خواص گوناگونی بوده که از میان آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

برخی از افراد بر این باورند که نوشیدن این آب می‌تواند بیماری‌هایی چون کم خونی، درد های مفصلی، سنگ کلیه و … را درمان کند.

نکته: قبل از سفر به این منطقه لازم است تجهیزات مورد نیاز برای پیاده روی را به همراه داشته باشید و همچنین از سفر در شب هنگام به این منطقه پرهیز کنید.

آدرس
استان مازندران، شهرستان تنکابن، بخش خرم‌آباد، روستای فلکده
آبگرم فلکده، منطقه‌ای درمانی در تنکابن
آبگرم فلکده، منطقه‌ای درمانی در تنکابن

12. آبشار کوهسر

این آبشار دیدنی در فاصله دو روستای سفید آب و کوهسر از توابع تنکابن قرار دارد. بومیان این منطقه ممکن است نام این آبشار را گوسر نیز تلفظ کنند. برای دسترسی به این آبشار زیبا، لازم است مسیر خاکی را طی کنید. در این مسیر می‌توانید از چشم انداز گیاهان و طبیعت بکر لذت ببرید. خنکی هوا، صدای آب و بوی درختان سبب ایجاد آرامشی دست نیافتنی در این فضا شده است.

آدرس
استان مازندران، تنكابن، بخش نشتارود
آبشار کوهسر یا گوسر در تنکابن
آبشار کوهسر یا گوسر در تنکابن

13. پارک جنگلی چالدره

این پارک جنگلی مساحتی در حدود 110 هکتار دارد. موقعیت پارک جنگلی چالدره واقع در غرب استان مازندران و در 18 کیلومتری مسیر تنکابن به جنگل دوهزار می‌باشد با توجه به موقعیت جغرافیایی آن می‌توان شاهد پوشش گیاهی غنی و درختانی چون لرگ، گون، سرخس، افرا بود. این پارک جنگلی زیستگاه گونه‌های محافظت شده‌ی حیوانی نظیر مار، غوک درختی، قمری، مرال، لاک پشت می‌باشد. از جمله امکانات موجود در این پارک می‌توان به رستوران، آلاچیق و کافی شاپ اشاره کرد.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، 18 کیلومتری جاده تنکابن به دوهزار
پارک جنگلی چالدره، زیستگاه گونه‌های محافظت شده
پارک جنگلی چالدره، زیستگاه گونه‌های محافظت شده

14. بازار ماهی فروشان تنکابن

ماهی گیری یکی از اصلی‌ترین شغل بومیان شمال کشور محسوب می‌شود. هیاهو و شلوغی بازار، وجود انواع گوناگونی از ماهیان تازه این فضا را به یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری تبدیل کرده است. با خرید از بازار ماهی فروشان، می‌توانید بسیاری از غذاهای لذیذ شمالی را نیز طبخ کنید. این بازار در پل جانباز تنکابن واقع شده است.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، فردوسی شرقی، بعد از عینی
بازار ماهی فروشان تنکابن
بازار ماهی فروشان تنکابن

15. رودخانه لیرسر

اگر قصد سفر به تنکابن را دارید، به شما توصیه می‌کنیم که از رودخانه لیرسر نیز بازدید کنید. این رودخانه در روستای لیره سر واقع شده است جالب است بدانید که رودخانه لیرسر در نزدیکی چشمه آبگرم فلکده قرار دارد. بنابراین می‌توانید در یک روز از دو منطقه‌ی گردشگری جذاب دیدن کنید.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، جاده سه هزار
رودخانه لیرسر در نزدیکی چشمه آبگرم فلکده
رودخانه لیرسر در نزدیکی چشمه آبگرم فلکده

16. ییلاق آغوزحال

آب و هوای خنک این منطقه در تابستان و وجود ابرهای پر تراکم باعث شده تا بسیاری از افراد این منطقه را برای تفریح انتخاب کرده و ساعت‌ها در این فضا پیاده روی کنند. روستای ولگ سر یکی از قدیمی‌ترین روستاهای تنگابن و یکی از ییلاقات آغوزحال محسوب می‌شود. جالب است بدانید که این روستا راه آسفالته ندارد. 

برای دسترسی به این ییلاق لازم است از جاده‌ی تپه‌ی دو هزار به مقصد دهستان سلیمان آباد رفته و سپس به سمت جنوب حرکت کنید. نیم ساعت بعد از عبور از جاده آسفالته، وارد خاکی شوید. فاصله جاده خاکی تا منطقه‌ی آغوز حال 30 کیلومتر می‌باشد. شما می‌توانید این مسیر را با مینی بوس نیز طی کنید.

آدرس
استان مازندران، شهرستان رودسر، بخش رحیم آباد، بالاتر از سفید آب، ۵ كیلومتر بعد از پردیس گردشگری همت، روستای میلاش
ییلاقات زیبای آغوزحال
ییلاقات زیبای آغوزحال

17. دینارسرا

روستای دینارسرا از توابع تنکابن واقع در بخش نشتارود می‌باشد. بام نشتارود یکی از محبوب‌ترین نقاط این منطقه بوده زیرا با ایستادن در آن می‌توان به طور کامل بر تنکابن تسلط داشت. جهت سفر به این منطقه وسایل گوناگونی نظیر چادر، کفش مناسب، گاز سفری و …را با خود به همراه داشته باشید. این روستای زیبا در 21 کیلومتری تنکابن و 9 کیلومتری نشتارود واقع شده است.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، مازوبن علیا، جاده نشتارود، جاده پلسرا
روستای دینارسرا از محبوب‌ترین مناطق تنکابن
روستای دینارسرا از محبوب‌ترین مناطق تنکابن

18. قله سیالان

کوه سیالان از جهت شمال به دره دو هزار و دشت دریاسر شهرستان تنکابن مشرف است. بسیاری از علاقه‌مندان به کوه نوردی به سیالان مراجعه می کنند. قله سیالان ارتفاعی در حدود 4174 متر از سطح دریا دارد. قبل از سفر به سیالان، تمامی وسایل کوهنوردی را با خود به همراه داشته باشید.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، مرز دره الموت و دره دو هزار
قله سیالان در تنکابن
قله سیالان در تنکابن

19. دشت دریاسر

دشت دریاسر در جنوب تنکابن واقع شده است. در سطح این دشت چشمه‌های گوناگونی وجود دارد که در فصل بهار جوشان است؛ از این روی بهترین زمان بازدید از دشت دریاسر، فصل بهار است. رودخانه پر آب و زیبایی در دشت دریاسر وجود دارد که از ارتفاعات سیالان سرچشمه می‌گیرد. 

برای رسیدن به این مکان لازم است مسیر جاده دو هزار را پیش گرفته تا به دو راهی امام زاده قاسم برسید. مسیر دره در سمت چپ جاده وجود داشته که به سمت عسل محله می‌رسد حال لازم است حدود یک و نیم ساعت کوه‌پیمایی کنید و سپس به دشت دریاسر برسید.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، منطقه دو هزار، بعد از روستای عسل ده
دشت دریاسر در ارتفاعات سیالان
دشت دریاسر در ارتفاعات سیالان

20. پل علی آباد پایین

پل علی آباد پایین یک اثر تاریخی مربوط به اواخر قاجار است. برای دسترسی به این جاذبه‌‌ی گردشگری ابتدا به دهستان گلیجان بروید تا به علی آباد بالا و پایین برسید. برای رسیدن به این پل، لازم است مسیر علی آباد پایین را انتخاب کنید.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، بخش مرکزی، دهستان گلیجان، روستای علی آباد پایین
پل علی آباد پایین مربوط به دوران قاجار
پل علی آباد پایین مربوط به دوران قاجار

21. مسجد لزربن

قدمت این بنا به بیش از 150 سال می‌رسد. این مسجد در سده 12 خورشیدی توسط (ملا محمد رحیم خلعتبری تنکابنی) بنیان نهاده شده است. این مسجد در گذر زمان توسط فرزند ملامحمد، شیخ نورالدین مرمت شده و 70 سال پیش نیز اهالی این روستا این مسجد را بازسازی کرده‌اند. جالب است بدانید که این مسجد نیمه متروکه شده اما در حال حاضر نیز نمازگزاران در بخش‌هایی از این مسجد، عبادت می‌کنند.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، روستای لزربن
مسجد لزربن با قدمت ۱۵۰ ساله
مسجد لزربن با قدمت ۱۵۰ ساله

22. مرکز خرید آدینه تنکابن

مرکز خرید آدینه تنکابن دارای امکاناتی چون روف گاردن، سینما، شهربازی، رستوران و غیره بوده از این روی فضایی دل‌چسب به جهت گردش و تفریح محسوب می‌شود.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، میرزای شیرازی، میدان شهدا، بلوار امام رضا
مرکز خرید آدینه تنکابن
مرکز خرید آدینه تنکابن

23. عمارت شهرداری

این بنا در دوره‌ی رضا خان (پهلوی اول) ساخته شده است. بافت این ساختمان تغییر چندانی نکرده و این بنا کماکان پابرجا است. این بنا در حال حاضر ساختمان شهرداری تنکابن می‌باشد.

آدرس
استان مازندران، تنکابن، 50 متری غرب میدان امام
عمارت شهرداری مربوط به دوران پهلوی اول
عمارت شهرداری مربوط به دوران پهلوی اول

24. بازارهای تنکابن

یکی از مشهورترین بازارها در تنکابن، بازار هفتگی نام دارد.

در این بازار مردم بومی محصولات کشاورزی و دامداری، انواع خوراکی‌های محلی، صنایع دستی نظیر گلیم و یا فرش را به فروش می‌رسانند.

بازارهای روز تنکابن
بازارهای روز تنکابن

اقامت در تنکابن

گردشگران زیادی هر ساله به تنکابن سفر می‌کنند از این رو هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و مسافرخانه‌های گوناگونی به منظور اسکان مسافران وجود دارد. هزینه ی اقامت در هر یک از این اقامتگاه‌ها با یکدیگر متفاوت بوده که شما می‌توانید بر اساس بودجه خود حق انتخاب داشته باشید.

کلام پایانی

 تنکابن یکی از زیباترین شهرهای استان مازندران بوده که به دلیل پوشش گیاهی متنوع، جاذبه های گردشگری گوناگون، مردمانی مهمان نواز، غذاهای خوشمزه و غیره  هر ساله نظر بسیاری از گردشگران را به سوی خود جلب می‌کند.

سفر به تنکابن می‌تواند لحظات لذت بخشی را برای شما عزیزان رقم بزند.

ارسال دیدگاه